AUSTRIAPOL WEB-FOTOREPORTAGEN Nr. 7 - 12
Copyright 2000 - 2004 Austriapol. Alle Rechte vorbehalten.

WIZYTA WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W WIEDNIU
Minister Bartoszewski, Ursula Stenzel, Lorenz Fritz

Dnia 30 października 2000 w stylowej sali Haus der Industrie przy Schwarzenbergpl. 4 odbyło się spotkanie i dyskusja z Władysławem Bartoszewskim i Ursulą Stenzel z Parlamentu Europejskiego, pod nazwą: "Europa von Morgen - Gemeinsame Chancen und Herausforderungen". Przy pełnej sali honorowe miejsca zajęli przedstawiciele ambasady polskiej w Austrii z prof. dr Ireną Lipowicz na czele, były ambasador RP w Austrii prof. dr Jan Barcz, przedstawiciele świata polityki i kultury z obu krajów. Zebranych powitał Sekretarz Generalny Dkfm. Lorenz Fritz, po czym głos zabrał Władysław Bartoszewski. Przede wszystkim położył nacisk na stanowisko Austrii w sprawie wejścia Polski do EU. Jego wypowiedź była doskonale umotywowana historycznie, barwnie podana, co wzbudziło niekłamane zainteresowanie. Również p. Ursula Stenzel starała się przedstawić w miarę łagodnie, obawy strony austriackiej , podkreślając nieuchronność wejścia Polski do EU. Polska jest częścią Europy i bez względu na przeszkody , w niej pozostanie. Pierwszy z dyskutantów domagał się zadośćuczynienia ze strony polskiej - za grzechy lat 19945 - 47. Błyskotliwa odpowiedź Władysława Bartoszewskiego i znajomość faktów historycznych wyraźnie zaimponowała przybyłym na spotkanie Austriakom. Bardzo miłe były wypowiedzi domagające się większego udziału polskiej kultury w życiu kraju nad Dunajem. Pytano o Polską literaturę, sztuki teatralne. Austriacy, a przynajmniej niemała ich część, chcą nas i naszą kulturę bliżej poznać, a my powinnniśmy im to ułatwić. Po częsci oficjalnej jeszcze długo, przy lampce wina, roztrząsane były tematy poruszone przez naszych dyplomatów. Oby więcej takich spotkań!

Foto i tekst: Jadwiga Hafner

WYSTĘP JANA PIETRZAKA
Dnia 21 października 2000 w sali teatralnej Studio Moliere, Liechtensteinstr. 37a, wystąpił gościnnie Jan Pietrzak. Po występie widownia w pełnym komplecie entuzjastycznie, gromkimi,długo nie milknącymi oklaskami oceniła występ. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie "POLONEZ".

PROF. EDWARD Z. ZIENKOWSKI ODZNACZONY Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP
Dnia 16 października 2000 w Ambasadzie RP w Austrii, z rąk ambasadora RP Prof. dr Ireny Lipowicz - Prof. Zienkowski otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi , nadany mu przez Prezydenta RP. Ten wybitny skrzypek rozsławił naszą Ojczyznę na całym świecie, zdobył wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych na konkursach skrzypcowych.

"DZIEŃ EUROPEJCZYKA"
Przed wiedeńskim Ratuszem w dniu 16 października 2000 r.w ramach "Dnia Europejczyka" występowało wiele zespołów folklorystycznch w tym również zespoły z Polski.
Foto: Ryszard Kowalewski

FRYDERYK JAROSY - ku Pamięci.
W dniu 7 października 2000 na cmentarzu "Neustifter Friedhof" w Wiedniu odbyła sie uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej słynnemu przedwojennemu konferansjerowi i animatorowi życia kulturalnego Warszawy w latach 1924 - 1939 Fryderykowi Jarosy'emu. W Warszawie została zorganizowana wystawa, poświęcona Fryderykowi Jarosy'emu. Dzięki inicjatywie Pani Anny Mieszkowskiej z Warszawy, która odnalazła córkę Fryderyka Jarosy'ego, powstał pomysł ufundowania tablicy pamiątkowej na Jego grobie w Wiedniu. Tablica została ufundowana przez aktorów, a odsłonięcia jej dokonała wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich - znana aktorka Pani Alina Janowska. Organozatorem w/w uroczystości była Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu.
Przed odsłonięciem tablicy wieniec składa Zofia Beklen - Wiedeńsko-Krakowskie Towarzystwo Kulturalne, wraz z córką F. Jarosy"ego Panią Mariną Kratochwill.
Viceprezes Związku Artystów Scen Polskich aktorka Alina Janowska odsłoniła tablicę pamiątkową ku Pamięci Fryderyka Jarosy'ego.
Alina Janowska i Marina Kratochwill po odsłonięciu tablicy.
Dzięki inicjatywie Anny Mieszkowskiej (piewrsza z lewej) cała uroczystość doszła do skutku.
Uczestnicy uroczystości przy grobie F. Jarosy'ego.
Foto: Paweł Żychowicz
Copyright 2000 - 2004 Austriapol. Alle Rechte vorbehalten.