AUSTRIAPOL WEB-FOTOREPORTAGEN Nr. 47 - 54
Copyright 2000 - 2004 Austriapol. Alle Rechte vorbehalten.

"KWIATY I OWOCE" - WYSTAWA OBRAZÓW
MAŁGORZATY KUGLER
Z UDZIAŁEM ŚWIATOWEJ SŁAWY POLSKIEJ PIANISTKI
ELŻBIETY WIEDNER - ZAJĄC
W pięknym pałacyku - muzeum floridsdorfskim w Wiedniu w dniu 23 marca 2001, odbył się udany, dobrze zorganizowany wernisaż polskiej malarki Małgorzaty Kugler. Gości powitał ML Komm. Rat Walter Ullmann. Laudatio wygłosiła Prof. dr hab. Irena Lipowicz - Ambasador RP W Austrii, otwarcia wystawy dokonał dr Michael Ludwig. W części muzycznej wystąpiła znakomita artystka Elżbieta Wiedner-Zając, wykonując 2 utwory Fryderyka Szopena: Balladę As-dur, op. 47 i Walca As- dur, op. 69 Nr.1, oraz Ignacego Jana Paderewskiego Mazurka E-moll, op. 5 Nr. 2. Występ Pani Elżbiety sala nagrodziła długo nie milknącymi oklaskami. Obficie zaopatrzony bufet i tradycyjna lampka wina stworzyły nie zapomnianą atmosferę. Przybyła publiczność składała się licznej grupy Austriaków i Polaków, jednym słowem bardzo dobra impreza integracyjna!
 

W dniu 21 marca 2001 w Ambasadzie RP w Wiedniu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, przyznanych przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Odznaczenia wręczyła Ambasador RP w Austrii Prof. dr hab. Irena Lipowicz, a laudatio wygłosił Prof. Wolfgang Bandion. W częsci muzycznej wystąpił światowej sławy artysta Prof. Edward Zienkowski - skrzypce, oraz znakomita pianistka Pani Anna Zienkowska.
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP otrzymała obywatelka austriacka Pani
Pani Martha Grammer przewodnicząca Stowarzyszenia w St. Georgen (Arbeitskreis für Heimat-Denkmal- und Geschichtspflege), zajmującego się m.inn. gromadzeniem dokumentacji o obozach koncentracyjnych na terytorium Austrii, od wielu lat angażuje się na rzecz zachowania prawdy historycznej o miejscach kaźni na terytorium Austrii, dokumentuje losy więźniów obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen, jest inicjatorką i współorganizatorką centrum dokumentacyjnego poświęconego obozowi w Gusen, współpracuje z SPK w Wiedniu, od lat zbiera środki i opiekuje się b. więźniami z Polski, a podczas ich pobytu na uroczystościach w Mauthausen - Gusen - dzięki jej staraniom, możliwy był w ub. roku przyjazd grupy ok. 130 b. więźniów z Polski na uroczystości z okazji 55 rocznicy wyzwolenia obozów. Podczas wykonywanych w kwietniu ub. roku prac przy pomniku polskim w Mauthausen świadczyła wymierną pomoc materialną, organizacyjną i techniczną grupie konserwatorów, pracujących na zlecenie Rady OPiM (kierowane przez nią Stowarzyszenie pokryło koszty ich pobytu).
Medal Opiekuna Pamięci Narodowej otrzymał Pan
Pan Jerzy Wandel b. więzień Gusen, społecznie opiekuje się miejscami Pamięci Narodowej , ufundował tablicę poświęconą polskim więźniom w Gusen, odsłoniętą na terenie b. krematorium. Od wielu lat służy pomocą Ambasadzie RP w Austrii w przygotowaniu uroczystości rocznicowych na terenie b. obozów Mauthausen - Gusen. W ub. roku wspierał organizacyjnie renowację pomnika polskiego w Mauthausen, podczas uroczystości z okazji 55 rocznicy wyzwolenia obozów Mauthausen - Gusen pełnił rolę łącznika między Stowarzyszeniem Polskich Kombatantów w Austrii, Klubem B. Więźniów Politycznych Obozów Koncentracyjnych Mauthausen - Gusen, a lokalnym austriackim Stowarzyszeniem (Arbeitskreis für Heimat-Denkmal- und Geschichtspflege), a Rad OPWiM, oraz Ambasadą RP w Wiedniu.
 

FRYDERYK CHOPIN
Benefiz Gala
Der Verband der Polen in Österreich "Strzecha" organisierte am 17. März 2001 im Festsaal eine Akademie. Das Programm war in zwei Abschnitte geteilt. Roman Teodorowicz intonierte Chopins Polonez A-dur op. 40 Nr.1 mit einer selten gehörten Brillanz. Die talentierte Sängerin Elisabeth Csarda - Sopran - bezauberte mit sechs Liedern aus dem op. 74 das Publikum. Dabei wurde ein besonderer Akzent durch junge Schauspieler gesetzt; Sonja Schaupmann und Michael Reisinger lasen Briefe Frederic Chopins und ernteten für die hervorragende Interpretation unter der Regie von Univ.-Prof. Dr. Tadeusz Krzeszowiak verdienten Beifall. Der zweite Teil der Akademie war der Musik Wolfgang Amadeus Mozarts gewidmet. Ausschnitte der Oper "Die Zauberflöte" wurden von den Geigenvirtuosinnen Monika Jarecka und Karolina Szymbara im Duett zu gehör gebracht. Traditionell endete die Veranstaltung bei einem Gesellschaftstreffen mit Buffet und einem Glas guten Weins.
 

 

ADAM MAŁYSZ NIE PRZYJECHAŁ
Trochę zawiedzeni byli wszyscy oczekujący na spotkanie z naszym mistrzem skoków w poniedziałek dnia 10 marca w Lugner City. Adam Małysz jak nas poinformowano był chory i po ostatnich zawodach prosto z Planicy pojechał do Polski. Jak informuje Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportowego w Austrii - Mag. Andrzej Lech (na zdjeciu 3 z lewej), w najbliższym czasie Adam Małysz odwiedzi Wiedeń i do spotkania z nim jednak dojdzie. O ponownym terminie spotkania z Adamem Małyszem wszystkich jego wiedeńskich sympatyków, poinformujemy w terminie późniejszym.
 

W szczelnie wypełnionej sali klubu jazzowego Reigen - w dniu 11 marca br. odbył się niecodzienny koncert wybitnych polskich muzyków, zorganizowany przez Wiener - Krakauer Kultur - Gesellschaft. Grzegorz Turnau - najlepszy piosenkarz 1997 roku, posiadacz złotych i platynowych płyt, związany z krakowską"Piwnicą pod Baranami" śpiewał i grał na fortepianie. Andrzej Sikorowski leader zespołu "Pod Budą" posiadający w dorobku artystycznym wiele platynowych i złotych płyt śpiewal i gral na gitarze. Obaj artyści przygotowali znakomity program "Pasjans na dwóch", gdzie z humorem i klasą wistowali swoimi mistrzowskimi możliwościami. Wsród licznie zgromadzonch widzów (ok. 400 osób) nie zabrakło austriackiej i międzynarodowej publiczności, a szczególnie ciepło przywitana została Pani ambasador Prof. dr hab. Irena Lipowicz i gość z austriackiego ratusza Dr. Haydar Sari. Udany koncert zakończyły liczne bisy wykonawców.
 

W dniu 7 marca br. w Wiener Rathaus odbyła się ciekawa prezentacja projektu odbudowy żydowskiej neogotyckiej Hali Cmentarnej w Gliwicach, powstałej w 1903 r. Autorem jej był wybitny austriacki architekt Max Fleischer. Szeroką informację na temat w/w projektu przedstawili: Dr. Elfriede-Maria Faber, Dr. Ing. Magdalena Żmudzińska-Nowak, Andrzej Folwarczny, oraz Dyr. Polskiego Instytutu Kultutu w Wiedniu Jacek Buras.
 

NA SPOTKANIU W AMBASADZIE RP W WIEDNIU
W dniu 7 marca br. w Ambasadzie RP w Wiedniu odbyła się konferencja prasowa w której uczestniczyli polonijni dziennikarze. Ambasador RP w Austrii Pani Prof. dr hab. Irena Lipowicz poinformowała o ważnych imprezach, planowanych w br. w Austrii, a dotyczących wejścia Polski do UE. Elementem starań o wejście do EU jest także utrzymywanie i pogłębianie dialogu z państwami Unii, w tym informowanie ich o postępach czynionych przez Polskę na drodze do członkostwa. "Europäisches Forum" w Alpbach, (1.04-3.04.2001), to konferencja, której tematem będzie: "Polska - Austria - partnerzy w Europie", zorganizowana przez Ambasadę RP w Wiedniu, Austriacką Izbę Gospodarczą i Instytut Obszaru Dunaju i Europy Środkowej. Attache Prasowy Ambasady dr. Jarosław Drozd, przekazał ponadto informacje o innych ciekawych imprezach, organizowanych z udzialem Ambasady RP w Wiedniu. Szczegółowe informacje na te tematy zamieścimy na łamach naszej witryny w najbliższym czasie.
 

POŚWIĘCONY PAMIĘCI KRZYSZTOFA GLASSA
W dniu 6 mrca 2001 w Instytucie Kultury Polskiej w Wiedniu odbyła się wystawa prac Krzysztofa Glassa. Urodzony w Krakowie w 1944 roku, znany jako znakomity malarz. grafik, poeta, scenograf i filozof studiował: na krakowskiej ASP, na Universytecie Jagiellońskim i w Wiedniu na Akademii Sztuk Plastycznych. Brał udział w wielu wystawach w Polsce, Austrii, Niemczech, we Włoszech, w Australii, Grecji, USA, Turcji, oraz prawie we wszystkich krajach Europy Wschodniej. Krzysztof Glass zmarł 27 stycznia 2000 w Wiedniu. Wspaniałe prace artysty oglądało wielu gości, przybyłych na wernisaż. Opróca prac malarskich, słuchaliśmy także utworów artysty, które przedstawiła Pani Liliana Niesielska.
Copyright 2000 - 2004 Austriapol. Alle Rechte vorbehalten.